2.2.18
Sestavení rozvahy - checklist
prof. Ing. Libuše Müllerová
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ), v platném znění
Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, v platném znění
-
§ 3 a § 4 vyhlášky č. 500/2002 Sb. – Rozsah a způsob sestavení účetní závěrky
-
§ 5 až § 19 – Obsahové vymezení některých položek rozvahy
-
Příloha č. 1 – Uspořádání a označování položek rozvahy (bilance)
České účetní standardy pro podnikatele
-
ČUS č. 003 – Odložená daň
-
ČUS č. 004 – Rezervy
-
ČUS č. 005 – Opravné položky
-
ČUS č. 013 – Dlouhodobý nehmotný a hmotný majetek
-
ČUS č. 014 – Dlouhodobý finanční majetek
-
ČUS č. 015 – Zásoby
-
ČUS č. 016 – Krátkodobý finanční majetek, peněžní prostředky a krátkodobé závazky k úvěrovým institucím
-
ČUS č. 017 – Zúčtovací vztahy
-
ČUS č. 018 – Kapitálové účty a dlouhodobé závazky
Interpretace Národní účetní rady
Komentář:
Rozvaha je jedním ze základních účetních výkazů účetní závěrky, která je vyvrcholením celého účetního období a souhrnně vypovídá o finanční situaci účetní jednotky. Rozvahu lze sestavovat v plném nebo ve zkráceném rozsahu. Ve zkráceném rozsahu mohou (avšak nemusí) sestavovat rozvahu pouze malé a mikro účetní jednotky, které nemají zákonnou povinnost auditu. Všechny ostatní kategorie účetních jednotek musí sestavovat rozvahu v plném rozsahu. Obsah jednotlivých položek rozvahy upravuje Vyhláška č. 500/2002 Sb. kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví (dále jen "vyhláška“).
Formální uspořádání položek rozvahy je uvedeno ve vyhlášce v příloze č. 1. Rozvaha sestavená v plném rozsahu zahrnuje všechny položky, rozvaha sestavená ve zkráceném rozsahu zahrnuje pouze položky označené písmeny a římskými číslicemi s výjimkou položek "C.II.1. Dlouhodobé pohledávky" a "C.II.2. Krátkodobé pohledávky".
Rozvaha se sestavuje v peněžních jednotkách měny účetnictví. Jednotlivé položky v účetní závěrce se vykazují v celých tisících. Položky, které jsou vpředu označeny arabskou číslicí, mohou být sloučeny, pokud nejde o významnou částku nebo pokud jejich sloučení přispívá k větší srozumitelnosti informace (za podmínky, že sloučené položky budou uvedeny jednotlivě v příloze). Podrobnější členění položek je možné za podmínky, že zůstane zachováno stanovené uspořádání.
Každá z položek rozvahy obsahuje též informaci o výši této položky za…