Inventarizace finančního majetku a peněžních prostředků
Ing. Michal Šindelář, Ph.D.
Právní úprava:
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, zejména:
-
§ 13 – Účetní knihy
-
§§ 25, 26, 27 – Způsoby oceňování
-
§§ 29 a 30 – Inventarizace majetku a závazků
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů
-
§ 8 – Dlouhodobý finanční majetek
-
§§ 12 a 12a – Krátkodobý finanční majetek
-
§ 48 – Vymezení nákladů souvisejících s pořízením cenných papírů a podílů
-
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, zejména:
-
§ 24 odst. 2 písm. l) – Výdaji (náklady) vynaloženými na dosažení, udržení zdanitelných příjmů pro zjištění základu daně jsou škody vzniklé v důsledku živelních pohrom ...
-
§ 25 odst. 1 písm. n) – Za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat manka a škody přesahující náhrady s výjimkou uvedenou v § 24
-
§ 25 odst. 2 – Co se rozumí škodou
-
ČÚS č. 005 – Opravné položky
-
ČÚS č. 007 – Inventarizační rozdíly a ztráty v rámci norem přirozených úbytků zásob
-
ČÚS č. 014 – Dlouhodobý finanční majetek
-
ČÚS č. 016 – Krátkodobý finanční majetek a krátkodobé bankovní úvěry
Popis operace:
Postup při inventarizaci finančního majetku uvedeme v následujících bodech:
-
vymezení majetku, který bude předmětem inventarizace,
-
účetní stavy majetku,
-
skutečné stavy majetku,
-
inventarizační rozdíly,
-
ocenění majetku na základě výsledků inventarizace.
Vymezení majetku
Dlouhodobý finanční majetek zahrnuje zejména dlouhodobé cenné papíry a podíly a dlouhodobě poskytnuté zápůjčky.
Krátkodobý finanční majetek tvoří zejména krátkodobé cenné papíry a podíly; peněžní prostředky obsahují peníze v pokladně, ceniny a peněžní prostředky na účtech.
Účetní stav
U podílů je třeba ověřit, zda se jedná o podíly s rozhodujícím, podstatným nebo menšinovým vlivem (rozlišení je důležité pro správné vykázání podílů v účetní závěrce). Pokud je podíl pořízen během účetního období, je třeba ověřit jeho ocenění při pořízení (pořizovací cenou, tj. cenou, za kterou byl pořízen včetně nákladů souvisejících s jeho pořízením; případně jinou cenou, pokud není pořízen nákupem).
U poskytnutých zápůjček je třeba rozlišit zápůjčky dlouhodobé a krátkodobé a dále zápůjčky v rámci skupiny a zápůjčky poskytnuté ostatním účetním jednotkám. Rovněž je třeba k rozvahovému dni vykázat úroky související s běžným obdobím.
V případě finančního majetku v cizí měně je třeba zajistit souběžnou evidenci jak v měně účetnictví, tak i v cizí měně. K rozvahovému dni se tento majetek přepočítává kursem devizového trhu vyhlášeného centrální bankou měny účetnictví (v případě měny účetnictví v podobě české koruny se jedná o Českou národní banku) k tomuto dni.
Skutečný stav (inventura)
Inventura finančního majetku bude zpravidla kombinací fyzické inventury (cenné papíry, peněžní prostředky v hotovosti, ceniny) a dokladové inventury (bankovní výpisy, bankovní konfirmace, smlouvy apod.).
Inventarizační rozdíly
Inventarizační rozdíly v případě chybějících cenných papírů – pokud ze zvláštního právního předpisu vyplývá, že je nutno zahájit umořovací řízení, pak jsou tyto cenné papíry vedeny na odděleném analytickém účtu "Cenné papíry v umořovacím řízení".
Inventarizace je závazně stanovena zákonem o účetnictví jedenkrát ročně. U peněžních prostředků a cenin je však inventarizace v praxi častější než u ostatního majetku. Jedná se o tzv. mimořádné inventarizace (například při změně pokladníka nebo namátkově podle rozhodnutí vedení firmy). Inventarizační rozdíly, kdy skutečný stav je nižší než účetní, nazýváme u peněžních hotovostí a cenin…